Chcesz się z Nami skontaktować? Interesuje Cię współpraca biznesowa?

E-mail: info@timeforcoffee.pl

Image Alt

Time For Coffee

Kofeina w kawie – Jakie daje korzyści?

O kofeinie mówimy bardzo często, pojawia się to hasło w reklamach, jednak czy tak naprawdę wiemy co to jest i jakie daje korzyści? Przybliżmy zatem jej historię i wyjaśnijmy jej działanie.

Dzisiaj kawę utożsamiamy z codzienną dawką kofeiny i mniej lub bardziej tłumaczymy sobie to efektem pobudzenia organizmu, co nam pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Jednak kawa, a w szczególności kofeina, którą zawiera, nie tylko pobudza nasz organizm, ale również niesie za sobą wpływ na różne elementy naszego organizmu. Dzisiaj możemy dokładnie określić jakie korzyści niesie za sobą zażywanie kofeiny i jakie jej ilości powinniśmy dostarczać do naszego organizmu.

KOFEINA W KAWIE - JAKIE DAJE KORZYŚCI?

Co to jest kofeina?

Kofeina jest to organiczny związek chemiczny, który jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Kofeina występuje w różnych częściach wielu roślin, przez które wykorzystywany jest jako naturalny pestycyd. Kofeina w naturze może działać paraliżująco, a nawet zabójczo na owady, które atakują rośliny. Została odkryta w 1819 roku przez Friedricha Ferdinanda Rungego. Czysta kofeina ma postać białego proszku, który nie ma zapachu, ale ma gorzki smak. Dzisiaj dla człowieka kofeina pochodzi najczęściej kawy, herbaty i w mniejszej ilości z kakao. Występuje również w nasionach, orzechach i liściach ponad 60 roślin.

Jak długo działa kofeina?

Zastanawiasz się, jak szybko można zauważyć efekty działania kofeiny w organizmie? Wystarczy bowiem zaledwie 10 minut, aby poczuć pierwsze efekty działania. Dzięki płynnej formie w jakiej najczęściej przyjmujemy kofeinę, jest ona szybko transportowana do mózgu i krwioobiegu. Najwyższy poziom osiągany jest mniej więcej po 30-60 minutach od spożycia. Inaczej nieco wygląda proces pozbywania się kofeiny przez organizm, ponieważ w tym przypadku na czas tego działania ma wpływ wiele czynników. Szacuje się, że trwa to od 3 do 5 godzin i po tym czasie połowa zawartości substancji jest wydalana poza nasz organizm (tzw. „biologiczny okres półtrwania”). Warto wziąć pod uwagę fakt, że faktyczne efekty pobudzające, które są wynikiem zażycia kofeiny, możemy odczuwać nawet 6 czy 7 godzin po spożyciu. Dlatego też osoby, które mają problemy ze snem powinny unikać picia kawy na mniej niż 6 godzin przed planowanym odpoczynkiem.

KOFEINA W KAWIE - JAKIE DAJE KORZYŚCI?

Jakie korzyści daje kofeina?

  • Zdrowsza skóra

    Kofeina to nie tylko naturalny stymulant, który może pozytywnie wpływać na nasz organizm, w tym na skórę, ale również działa jak przeciwutleniacz, czyli w dużym skrócie spowalnia proces starzenia. Możemy znaleźć ją w kosmetykach, które mają za zadanie walczyć z efektami starzenia się skóry, a kofeina stosowana miejscowo działa równie skutecznie, co kofeina stosowana w postaci płynnej.
  • Ochrona przed chorobami serca i cukrzycą

    Powszechnie występuje obawa, że picie kawy, w tym stosowanie kofeiny, może negatywnie wpływać na rytm pracy naszego serca i powodować problemy z jego działaniem. Jednak okazuje się, że picie do 3 filiżanek kawy dziennie może dać nam efekt odwrotny i pomóc naszemu organizmowi. Podobnie jak w powyższym punkcie, dzięki przeciwutleniaczom, kawa działa ochronnie dla naszego serca. Należy jednak zauważyć, że w przypadku kiedy będziemy wrażliwi na kofeinę należy skonsultować się z lekarzem.
  • Poprawa nastroju i działania mózgu

    Jak dowodzą badania, spożywanie kawy zwiększa wytwarzanie dopaminy, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przesyłanie informacji pomiędzy komórkami nerwowymi i ma bezpośredni wpływ na odczuwanie przez nas przyjemności. Pomaga nam też w koncentracji i skupieniu, co z kolei przekłada się na większą efektywność wykonywanych czynności i tym samym uławia nam wykonywanie obowiązków.

Zatem jak widać kofeina niesie za sobą sporo pozytywnych efektów, jednak nie należy przesadzać z jej ilością, ponieważ nadwyżka kofeiny może przysporzyć nam bóle głowy, nerwowość, bezsenność czy niepokój. Jeśli nie mamy przeciwskazań do jej zażywania to przyniesie ona nam pozytywny wpływ na organizm.

Zobacz nasze polecane produkty

Post a Comment